Różnica między RAM a CPU

image

Różnica między RAM a CPU

CPU (centralna jednostka obliczeniowa) i RAM (pamięć o dostępie swobodnym) to oba elementy centralnego systemu funkcjonowania komputera. Komputer nie może funkcjonować bez przetwarzania i nie może działać bez pamięci. Wydaje się, że procesor i pamięć RAM pracują razem, ale pytanie brzmi: jak współpracują i jakie są różnice?

Ram

Zacznijmy od pamięci RAM i jej definicji. Jasne, jest to pamięć, ale jest to również jakby zasobnik, który przechowuje wszystkie procesy komputerowe, które są uruchomione. Pamięć ta jest potrzebna do wykonywania dalszych operacji. Ram przechowuje dane podczas korzystania z programów, jednak po wyłączeniu komputera dane zostają utracone. Pamięć RAM mierzona jest w jednostce pamięci masowej komputerów bajtami. Może ona wynosić od MB (megabajtów) do GB (gigabajtów). Różnica między megabajtem a gigabajtem polega na tym, ile bajtów zawierają. Jeden megabajt to jeden milion bajtów informacji. Gigabajt składa się z 1024 megabajtów.

Im większa pamięć RAM, tym więcej programów można uruchomić. Pamięć RAM różni się także od dysku twardego, a dostęp do programów w pamięci RAM jest szybszy niż na dysku twardym. Ponieważ większość użytkowników komputerów uruchamia wiele programów jednocześnie, wszystkie one są przechowywane w pamięci RAM.

CPU

Jeśli pamięć RAM jest jak zbiornik do przechowywania danych dla komputera, to CPU jest jak lotnisko, centralny ośrodek przetwarzania danych. CPU nieustannie czuwa nad ogólnymi funkcjami systemu, wykonuje programy i skrypty, dokonując jednocześnie skomplikowanych obliczeń, takich jak te używane w renderowaniu oprogramowania. Procesory w swoim działaniu kierują się czterema zasadami: pobieranie, dekodowanie, wykonywanie i odpisywanie.

Prędkość przetwarzania procesora jest mierzona w hercach, czyli miara częstotliwości. Na przykład procesor pracujący z częstotliwością 1 megaherca (MHz) wykonuje 1 000 000 procesów w ciągu jednej sekundy. Procesor przetwarza obliczenia, które następnie napędzają wszystkie aplikacje działające w systemie operacyjnym. Im szybszy procesor, tym szybsze aplikacje.

Pamięć RAM a CPU

Może się wydawać, że RAM i CPU wykonują podobne zadania, które mają związek z przetwarzaniem programów i aplikacji, ale istnieją kluczowe różnice. Procesor uruchamia aplikację, a przetworzone wyniki są przechowywane w pamięci RAM. Miarą wydajności procesora jest szybkość uruchamiania programu, natomiast miarą wydajności pamięci RAM jest obsługa wielu programów jednocześnie.

Użytkownicy komputerów mogą wykorzystać te informacje do określenia, czy należy zmodernizować procesor czy pamięć RAM. Jeśli działa tylko kilka programów, ale komputer jest powolny, to należy zmodernizować pamięć RAM. Jeśli jest dużo pamięci RAM, ale programy uruchamiają się długo, wtedy należy zmodernizować procesor.

W Hawk Graphics nieustannie staramy się pomóc ludziom dowiedzieć się więcej na temat działania najnowszych technologii. Mamy nadzieję, że zdobyliście cenną wiedzę czytając nasz artykuł "Różnica między RAM a CPU".

Jesteśmy dużą drukarnią komercyjną, zlokalizowaną w NJ, jednak świadczymy usługi na terenie całego kraju. Jeśli szukasz komercyjnej drukarni o wysokiej jakości, szybkiej i niezawodnej usłudze wraz z doskonałym zespołem obsługi klienta, zapraszamy do kontaktu!

Kontakt z Hawk Graphics, Inc.