Wybór sposobu drukowania wizytówek

image

Druk offsetowy jest najpopularniejszą metodą produkcji wyrobów drukowanych. Technologia ta pozwala na nanoszenie bardzo szczegółowych i wysokiej jakości obrazów na szeroką gamę materiałów. Zgłaszając się do drukarni w celu wykonania wizytówek, niektórzy klienci sugerują zastosowanie właśnie tej metody druku. Należy jednak pamiętać, że wybór między offsetem a "cyfrą" wpływa na szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Jednym z głównych czynników jest wykonalność finansowa.

Maszyny do druku offsetowego są dobrze przystosowane do produkcji wyrobów w dużych nakładach. Wynika to z faktu, że przy drukowaniu dużych partii koszt jednej kopii będzie przystępny. Jeśli dokonasz takiej kalkulacji dla małego nakładu, cena będzie znacznie wyższa. Dlaczego tak się dzieje? 

Specyfiką druku offsetowego jest konieczność długotrwałego przygotowania do druku. Na tym etapie kompleksowe wyposażenie jest dostosowywane i konfigurowane do druku Twojego zamówienia. Za prace związane z przygotowaniem do druku należy zapłacić jednorazowo za każde zlecenie. Dlatego koszty te są niepozorne przy dużych nakładach, natomiast przy małych mają znaczący wpływ na koszt całkowity.

Ponieważ wizytówka jest materiałem małoformatowym, dla wykonalności druku offsetowego konieczne będzie zamówienie odpowiednio dużego nakładu. Z reguły pytanie o ekonomicznie uzasadniony druk offsetowy wizytówek można postawić w tych przypadkach, w których łączna partia przekracza półtora tysiąca egzemplarzy. Z reguły takie duże nakłady zamawiane są na wizytówki firmowe, które są używane przez kilku pracowników firmy. 

Osobiste wizytówki są zwykle drukowane nie tak duże partie.

Jeśli potrzebujesz wykonać sto do dwustu wizytówek, powinieneś zwrócić uwagę na technologię druku cyfrowego. Wykorzystuje również profesjonalny sprzęt drukarski w celu zapewnienia dobrego transferu kolorów i wysokiej rozdzielczości szczegółów. Wysokiej jakości wizytówki drukowane w "digitalu", nie będą gorsze od offsetowych. Jednocześnie maszyny do druku cyfrowego nie wymagają wstępnego przygotowania, a co za tym idzie, nie trzeba za nie płacić. Dlatego też ekonomicznie opłacalne jest drukowanie dowolnej, niewielkiej ilości egzemplarzy, aż do pojedynczych.

Większość zleceń na produkcję wizytówek wykonywana jest na urządzeniach offsetowych i cyfrowych, ale są też inne możliwości. Przykładem może być sitodruk - dość drogi, ale skuteczny sposób na wykonanie wizytówek. W tym przypadku kolory nanoszone są na materiał za pomocą specjalnych szablonów. Pozwala to na uzyskanie oryginalnych efektów projektowych - np. możliwe jest dodawanie wypukłych obrazów, łączenie fragmentów błyszczących i matowych. Sitodruk, podobnie jak druk cyfrowy, dobrze nadaje się do małych serii produkcyjnych.

Wybierając metodę druku wizytówek, nie zapomnij o dodatkowym wykończeniu. Wizytówki mogą być upiększane na etapie postpressu poprzez tłoczenie, laminowanie, cięcie itp.