Technologie drukowania i wykańczania wizytówek

image

Wizytówki są tradycyjnie jednym z najbardziej popularnych rodzajów druku biznesowego. Są one wykorzystywane zarówno przez duże korporacje, jak i przez prywatnych specjalistów, którzy chcą ułatwić i usprawnić proces komunikacji z klientami. Przed zamówieniem partii wizytówek należy ustalić, jakie technologie druku i uszlachetniania zostaną wykorzystane w procesie produkcji wizytówek.

Najpopularniejsze metody druku wizytówek to offset, cyfra, sitodruk.

Przy wyborze odpowiedniej technologii należy wziąć pod uwagę karty materiałowe, nakład i czas realizacji zamówienia. Druk cyfrowy najlepiej sprawdza się przy małych partiach wizytówek, ponieważ dla nich będzie to najbardziej ekonomiczna opcja. Jeśli zlecenie zostanie wykonane na profesjonalnym sprzęcie cyfrowym, jakość takich kart będzie bardzo wysoka. Kolejną zaletą druku cyfrowego jest możliwość szybkiej produkcji nakładu.

Do małych partii wizytówek można również użyć sitodruku (sitodruku). Metoda ta pozwala na produkcję wysokiej jakości kolorowych wizytówek, również z tak "skomplikowanych" materiałów jak gruby karton, papier fakturowany itp. Za pomocą sitodruku można uzyskać oryginalne wizytówki, także z efektami dotykowymi.

Druk offsetowy jest optymalny do drukowania wizytówek w dużych partiach. Przy dużych nakładach jest to najbardziej ekonomiczna metoda. Ponadto urządzenia offsetowe pozwalają na doskonałe odwzorowanie kolorów i możliwość druku w kolorach pantone.

Ważnym etapem w produkcji wizytówek jest ich uszlachetnianie. Najpopularniejsze operacje uszlachetniania wizytówek to tłoczenie folią i reliefem, lifting termiczny.

Do tłoczenia na wizytówkach można wybrać folię o różnych odcieniach, w tym holograficzną. Ten sposób wykończenia pozwala osiągnąć dobry efekt dekoracyjny, ale jego zastosowanie zwiększy całkowity koszt zamówienia. 

Innym rodzajem tłoczenia jest embossing.

Technologia ta pozwala na ozdobienie wizytówki wytłoczonym obrazem. Obraz nanoszony jest na wizytówkę za pomocą specjalnych stempli i wykrojników. Metoda ta pozwala na uzyskanie wypukłych lub wklęsłych wzorów. Tłoczenie wypukłe może być łączone z tłoczeniem folią, aby uzyskać oryginalny efekt. 

Inną popularną operacją wykończeniową jest lifting termiczny. Świeża odbitka posypywana jest specjalnym proszkiem, który szybko przywiera do tuszu. Następnie proszek łączy się z materiałem w wysokiej temperaturze, tworząc pięknie wytłoczony obraz. 

Umiejętne połączenie różnych sposobów wykończenia pozwala na uzyskanie estetycznie pięknych i oryginalnych wizytówek, które nie są podobne do wizytówek konkurencji. Pracownicy drukarni pomogą dobrać metodę druku i uszlachetnienia dla wizytówek. Specjaliści będą też w stanie z wyprzedzeniem doradzić klientowi, jaki będzie koszt nakładu i upewnić się, że zmieści się on w dostępnym budżecie.