Szeryfować czy nie szeryfować: oto jest pytanie typograficzne

image

Wanilia czy czekolada? Elvis czy Beatlesi? Bokserki czy slipy? Mniej sycące czy smaczniejsze? Są to główne debaty, które toczą się od dziesięcioleci. Dla projektantów istnieje również debata: szeryfowy czy bezszeryfowy?

Najpierw krótka definicja: Szeryf to mała linia, stopka lub przedłużenie litery w kroju pisma. Dla przykładu, logo IBM ma szeryfy, a Apple nie. Times New Roman to czcionka szeryfowa; Helvetica to czcionka bezszeryfowa. Istnieje przekonanie, że szeryfy w materiałach drukowanych są łatwiejsze do odczytania, a bezszeryfowe są lepsze dla cyfrowych krojów pisma. Szeryfy są również postrzegane jako bardziej tradycyjne, a bezszeryfowe są uważane za bardziej nowoczesne.

Który krój pisma jest więc najlepszy dla marki organizacji, w tym materiałów reklamowych i marketingowych? Niestety, odpowiedź rzadko jest oczywista. Chociaż czcionka szeryfowa, która nawiązuje do XIX wieku, może nie współgrać z firmą próbującą przemówić do pokolenia Z, a Comic Sans po prostu nie jest dobrym wyborem dla domu pogrzebowego, istnieje wiele miejsca na debatę pomiędzy tymi dwoma skrajnościami.

"Nowoczesna" firma może najpierw pomyśleć o kroju bezszeryfowym, ale dostępnych jest wiele krojów szeryfowych, które zapewniają elegancki, profesjonalny wygląd. Bardziej "tradycyjne" firmy mogą chcieć odwołać się do młodszej grupy demograficznej i wybrać bezszeryfowy wygląd. Czcionki szeryfowe niekoniecznie są łatwiejsze do odczytania, a bezszeryfowe niekoniecznie są mniej profesjonalne (nawet Comic Sans!).

Podsumowując, nie ma jednej jasnej odpowiedzi na tę debatę. Najlepszą strategią jest rozważenie kilku czcionek, rozważenie wiadomości, którą chcesz przekazać potencjalnym klientom i klientom, i wybranie stylu, który Twoim zdaniem ma największy wpływ na Twoją firmę.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jak wybrać krój pisma, Hawk Graphics może Ci pomóc. Jesteśmy ekspertami w projektowaniu i będziemy współpracować z Tobą, aby wybrać styl marki, który najlepiej odzwierciedla Twoje cele i misję. Ponadto możemy być zaufanym partnerem w zakresie drukowania wysokiej jakości materiałów marketingowych w wybranym stylu. Skontaktuj się z nami już dziś pod numerem 973-895-5569 lub adresem sales@hawkgraphicsinc.com, aby dowiedzieć się więcej.