Produkcja pieczęci i stempli - co trzeba wiedzieć przed zamówieniem?

image

 

Pieczęcie i stemple są używane do potwierdzania autentyczności dokumentów przez organizacje z różnych dziedzin działalności. Posiadanie własnej pieczątki nie tylko ułatwia przechowywanie dokumentów, ale również odzwierciedla pewien poziom kultury biznesowej firmy. Obecnie wiele drukarni oferuje produkcję pieczęci i stempli, więc klienci mają możliwość wyboru najbardziej odpowiedniej dla nich opcji.

Przy wyborze firmy do produkcji pieczęci i stempli należy zwrócić uwagę na jej renomę i doświadczenie. Rzetelna drukarnia nie tylko zapewni wysoką jakość wszystkich prac, ale także pozwoli Ci nie martwić się o dotrzymywanie ustalonych terminów i inne aspekty organizacyjne. Nie należy zapominać, że do wyrobienia pieczęci urzędowej klient może potrzebować pewnych dokumentów (np. kopii zaświadczeń o zameldowaniu i rejestracji w urzędzie skarbowym dla osób prowadzących działalność gospodarczą).

Jakość pieczęci i stempli zależy od sposobu ich wykonania.

Obecnie producenci wykorzystują kilka technologii do produkcji pieczątek. Na przykład dość popularna technologia fotopolimerowa, która przyciąga wielu klientów przystępnymi cenami. Jednak istotną wadą tej metody jest krótki okres ważności pieczątek - mało prawdopodobne jest, aby mogły one przetrwać dłużej niż rok. Warto również zauważyć, że stemple fotopolimerowe są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. 

Pieczęcie i stemple wykonane techniką laserową mają wyższą jakość. Materiałem do ich wykonania jest wysokiej jakości guma, która zapewnia długotrwałą eksploatację produktów oraz wysoką jakość nadruku. W przeciwieństwie do stempli fotopolimerowych te są odporne na farby alkoholowe. Innym wariantem są pieczątki tuszowane, wyposażone w specjalny zbiorniczek na tusz. Używanie takich produktów do stemplowania jest bardzo wygodne. Jedno napełnienie tuszem wystarcza zazwyczaj na około 3000 odcisków.

Ważnym elementem nowoczesnego druku jest zatrzask, służący do mocowania kliszy.

Od tego elementu zależy nie tylko użyteczność produktu, ale również jakość nadruku. Najprostszym wariantem jest klasyczne oprzyrządowanie ręczne. Jest to tanie rozwiązanie, które ma wystarczającą trwałość i nadaje się zarówno do pieczątek biurkowych, jak i kieszonkowych. Używany z wysokiej jakości tuszem do stempli, zapewnia dobre wrażenia.

Automatyczne oprzyrządowanie do pieczęci i stempli jest droższe od ręcznego, ale wygodniejsze w użyciu. Należy zauważyć, że wady w konstrukcji automatycznego oprzyrządowania mogą prowadzić do obniżenia jakości wydruków. Przykładowo, jeśli osadzone wkładki stempli będą zbyt mocno nasączone tuszem, może on spłynąć i zalać główne elementy nadruku. Aby zabezpieczyć się przed takimi problemami, pieczęcie i stemple mogą być produkowane tylko u sprawdzonych producentów, którzy zapewniają wysoką jakość produktów stemplarskich.