Jak zbyt intensywna praca może być niebezpieczna dla zdrowia

image

Każdego wieczoru jest tak samo. Jesteś zdeterminowany, aby wyjść na czas. A jednak znowu okazuje się, że kończysz jeszcze jedną rzecz, odpowiadasz na jeszcze jednego maila lub rozmawiasz z jeszcze jednym współpracownikiem. A może spędzasz kilka godzin w każdy weekend, nadrabiając zaległości na swojej liście rzeczy do zrobienia.

Tak czy inaczej, to się sumuje: Amerykanie spędzają w pracy średnio 47 godzin tygodniowo, więcej niż jakikolwiek inny kraj uprzemysłowiony. Amerykanie pracują o 137 godzin rocznie więcej niż Japończycy, 260 godzin rocznie więcej niż Brytyjczycy i 499 godzin rocznie więcej niż Francuzi. Czterech na dziesięciu Amerykanów twierdzi, że pracuje więcej niż 50 godzin tygodniowo, a dwóch na dziesięciu pracuje więcej niż 60 godzin.

A jednak badania są jednoznaczne: długie godziny pracy - praca rano, wieczorami i w weekendy - nie tylko jest ciężka dla zdrowia osoby wykonującej całą tę dodatkową pracę, ale też nie opłaca się w takim stopniu, jakiego oczekują pracownicy i ich organizacje. John Pencavel z Uniwersytetu Stanforda jest jednym z wielu badaczy, którzy odkryli, że wydajność spada gwałtownie po 50-godzinnym tygodniu pracy, a jeszcze gwałtowniej po 55 godzinach. Inne badania wykazują, że 50- lub więcej godzinny tydzień pracy może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Mając to na uwadze, oto kilka celów, które warto rozważyć:

Nie pracuj więcej niż 10 godzin każdego dnia. Wiele badań wykazało, że praca przez ponad 10 godzin dziennie drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i innych problemów zdrowotnych. W jednym z badań stwierdzono, że praca przez ponad 10 godzin dziennie powoduje 60-procentowy wzrost ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.

Przestań tyle siedzieć. Kiedy pracujesz w biurze, trudno jest nie siedzieć przez cały dzień. Ale badania pokazują, że siedzenie przez osiem do dziesięciu godzin dziennie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Postaw sobie za cel Postaw sobie za cel wstawanie lub spacerowanie przez kilka minut raz na pół godziny lub godzinę. Wybierz się na spacer w porze lunchu, rano i/lub wieczorem.

Zaplanuj czas na odłączenie się od pracy. Oznacza to, że w ciągu tygodnia przez określony czas nie będziesz dzwonić ani wysyłać e-maili związanych z pracą. Zastanów się, czy przynajmniej część weekendu to czas, w którym nie pracujesz. Kluczem jest ustalenie konkretnych godzin i trzymanie się ich - nawet jeśli jest to tylko godzina na raz.

Weź urlop. Amerykanie biorą średnio tylko 16 dni urlopu rocznie, co oznacza spadek z 20 dni w roku. Ponad połowa Amerykanów nie wykorzystuje całego przysługującego im urlopu w ciągu roku. Badania pokazują, że urlop - nawet jeśli spędzamy go w domu - pomaga nam się zregenerować i zwiększa naszą produktywność. Weź wolne - i zachęć do tego samego swoich pracowników.