Małe firmy: Nowy cel cyberataków

image

Kiedy słyszy się o cyberataku, często chodzi o duże firmy, takie jak Equifax, Yahoo czy Uber. Ale to tylko przypadki, które trafiają na pierwsze strony gazet. Najszybciej rosnącymi celami cyberataków są dziś małe firmy. Według Verizon Data Breach Investigation Report, 61 procent naruszeń w 2017 roku było ukierunkowanych na mniejsze firmy, co stanowi wzrost z 53 procent w 2016 roku. Szacuje się, że ponad połowa małych firm i organizacji, które stają się ofiarami cyberataku, wycofuje się z działalności lub napotyka w rezultacie poważne trudności finansowe. Oto kilka ważnych sposobów na ochronę swojego przedsiębiorstwa:

Posiadaj wysokiej jakości systemy i procedury bezpieczeństwa danych. Pomoc specjalisty od technologii w ochronie firmy jest warta poniesienia kosztów. Regularnie testuj swoje systemy i procedury oraz rozważ ubezpieczenie od odpowiedzialności za cyberprzestrzeń.

Upewnij się, że wszyscy w biurze używają "silnych" haseł. Co to jest silne hasło? To takie, które nie jest łatwe do odgadnięcia przez kogoś, kto już może mieć niektóre z Twoich danych osobowych. To takie, które zawiera osiem lub więcej znaków i zawiera zarówno duże, jak i małe litery, cyfry i symbole. Silne hasło to również takie, które jest regularnie zmieniane. Nigdy nie udostępniaj hasła za pośrednictwem poczty elektronicznej lub wiadomości tekstowych.

Używaj różnych haseł do różnych kont. Unikaj używania tego samego hasła do różnych usług internetowych, zwłaszcza do kont finansowych. Używanie wielu haseł i ich regularna zmiana wymaga wysiłku, ale znacznie zmniejsza szanse na stanie się ofiarą kradzieży tożsamości.

Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi i/lub komputerów w celu uzyskania dostępu do kont. Unikaj dostępu do kont za pomocą publicznego połączenia bezprzewodowego, np. w kawiarni lub na lotnisku. Hasła i inne dane osobowe mogą zostać skradzione w publicznej sieci bezprzewodowej. Upewnij się, że ustawienia komputerów i urządzeń mobilnych nie powodują automatycznego łączenia się z każdym dostępnym połączeniem wi-fi.

Uważaj na linki w wiadomościach e-mail. Jednym z najczęstszych narzędzi przestępców są e-maile z linkami. Kliknięcie "złośliwego" łącza może spowodować przeniesienie użytkownika na stronę internetową, która ma na celu wyłudzenie od niego poufnych informacji dotyczących konta, wywołanie wirusów komputerowych lub zainstalowanie oprogramowania szpiegowskiego, które automatycznie zainfekuje komputer i umożliwi oszustom uzyskanie poufnych informacji dotyczących konta.

Zainstalowanie zapór sieciowych może pomóc w zapobieganiu takim sytuacjom, ale wszyscy w biurze muszą wiedzieć, że nie należy klikać łączy ani pobierać załączników w wiadomościach e-mail od nieznanych nadawców.

Zrozum ryzyko związane z oprogramowaniem ransomware. Jest to rosnący problem dla małych firm. Korzystanie z systemów antywirusowych, zachowanie szczególnej ostrożności przy klikaniu linków lub pobieraniu plików z wiadomości e-mail, tworzenie kopii zapasowych danych i aktualizowanie oprogramowania może w znacznym stopniu pomóc w opanowaniu tego zagrożenia.