Konwersja RGB na CMYK

image

Czym jest CMYK i jak przekonwertować RGB na CMYK?

Każdy, kto wie cokolwiek o druku komputerowym i cyfrowej edycji zdjęć, musi być świadomy schematu CMYK. Pierwsze trzy litery CMY oznaczają cyjan, magenta, żółty, a ostatnia litera, K, oznacza klucz, co w rzeczywistości oznacza kolor czarny. Czarny jest kluczowym kolorem w dzisiejszym druku. A więc oto definicja CMYK: schemat pigmentowy do łączenia pigmentów podstawowych.

Schemat RGB (czerwony, zielony, niebieski), który jest najczęściej używany do wyświetlania obrazów na ekranach komputerów. Oznacza to, że jeśli Twój obraz ma schemat RGB, nie wyjdzie on tak ładnie w druku. Aby uzyskać wysokiej jakości wydrukowane obrazy, powinieneś najpierw przekonwertować RGB na CMYK.

Jeśli więc Twój obraz ma schemat RGB i chcesz go wydrukować, warto najpierw przekonwertować go na schemat CMYK. Na szczęście, Adobe Photoshop, InDesign i Illustrator mają wbudowany konwerter obrazu RGB na CMYK, który pozwala wykonać zadanie za pomocą kilku kliknięć przycisku myszy.

Oto jak przekonwertować RBG na CMYK w Adobe Photoshop.

  • Wybierz "Edycja", a następnie "Ustawienia kolorów". Zobaczysz listę rozwijaną, która pokazuje wstępne ustawienia dla Ameryki Północnej, Europy i Japonii.
  • Wybierz profil CMYK, który pasuje do Twojej metody drukowania i rodzaju papieru.
  • Kliknij na przycisk "Więcej opcji", jeśli chcesz ustawić intencję renderowania podczas konwersji wartości RGB na wartości CMYK. Na przykład, wybierz "Perceptual", jeśli chcesz zachować wizualne relacje obrazu źródłowego.
  • Otwórz obraz RGB, który chcesz przekonwertować na obraz CMYK. Jeśli pojawi się komunikat "Embedded Profile Mismatch" (pojawi się on, jeśli próbujesz przekonwertować zdjęcie z aparatu cyfrowego), wybierz opcję "Use the embedded profile".
  • Jeśli chcesz wprowadzić jakiekolwiek poprawki do obrazu, takie jak zastosowanie filtrów, to jest to czas, aby to zrobić.
  • Wybierz "View" i "Gamut Warning", aby zobaczyć, które kolory nie mogą być produkowane w obrazie CMYK. Będą one wyświetlane w kolorze szarym. Photoshop automatycznie przekonwertuje je na najbliższy kolor.
  • Teraz jesteś gotowy do konwersji obrazu RGB na obraz CMYK. Wybierz "Obraz", następnie "Tryb", a następnie "Kolor CMYK", aby przekonwertować obraz. Od razu zauważysz zmiany w kolorach. Niektóre kolory staną się ostrzejsze, a inne bardziej matowe.
  • Zapisz swój obraz. Teraz możesz go wydrukować, jeśli drukarka i papier są gotowe.

Teraz jesteś prawdopodobnie zastanawiasz się, co profil CMYK jest najlepszy do drukowania. Odpowiedź leży w metodzie drukowania i rodzaju papieru.Wybierz następujące:

  • W przypadku drukowania na arkuszach: "Coated GRACoL 2006" dla papieru grade 1 (ma on TAC 340%)
  • W przypadku druku offsetowego: "Web Coated SWOP 2006 Grade 3 Paper" (ma TAC równy 310%) lub "Web Coated SWOP 2006 Grade 5 Paper" (ma TAC równy 300%). Jeśli nie znasz swojego typu papieru, wybierz ten drugi.

W ten sposób można łatwo przekonwertować obraz RGB na obraz CMYK do drukowania. Ale dlaczego nie pozwolić profesjonalnej drukarni obsługiwać proces konwersji RGB do CMYK, jeśli masz masowego zadania drukowania do zrobienia?

Hawk Graphics Inc. jest drukarnią komercyjną z pełnym zakresem usług w NJ, z pełnym personelem profesjonalistów, aby pomóc Ci w Twoich indywidualnych potrzebach drukarskich. Obsługujemy 48 sąsiadujących stanów. Zadzwoń do nas już dziś pod numer 973.895.5569, a jeden z naszych przedstawicieli z przyjemnością Ci pomoże.