Czy istnieje idealna temperatura w biurze?

image

Jaka temperatura panuje w Twoim biurze? W miejscach pracy w całym kraju trwa nieustanna debata na temat tego, gdzie ustawić termostat. Badania pokazują, że temperatura w biurze może mieć wpływ na nastrój, produktywność, a nawet na to, jak dobrze pracownicy się dogadują. Mówiąc prościej, jeśli pracownicy czują się komfortowo w danej temperaturze, lepiej wykonują swoją pracę. Naukowcy z Cornell University odkryli na przykład, że im niższa temperatura, tym więcej błędów popełniali pracownicy. Niższa temperatura była również związana z mniejszą wydajnością. Badania pokazują, że cieplejsze temperatury powodują, że niektórzy ludzie czują się niekomfortowo i są zdenerwowani.

Znalezienie "właściwej" temperatury może być trudne. Badania pokazują, że wielu pracowników uważa, że ich miejsce pracy jest albo zbyt zimne, albo zbyt ciepłe. W jednym z badań 42 procent osób stwierdziło, że ich budynek jest za ciepły, a 56 procent, że za zimny. Badania wykazały również, że kobiety częściej odczuwają zimno niż mężczyźni, ale wiek również ma wpływ na odczucia związane z temperaturą. W jednym z badań, pracownicy w wieku 46-55 lat byli o 36 procent bardziej skłonni do niezadowolenia z temperatury niż ich współpracownicy w wieku 18-25 lat.

Podczas gdy temperatura wydaje się być wyraźnie indywidualną preferencją, badanie przeprowadzone przez Ernest Orlando Lawrence Berkeley National Laboratory pokazuje, że istnieje wąski całoroczny zakres, który najbardziej odpowiada większości ludzi i skutkuje maksymalną wydajnością. Jest to temperatura od 69,8 do 71,6 stopni. Inne badania pokazują, że utrzymywanie w biurze temperatury pomiędzy 70 a 73 stopnie powoduje, że największa liczba pracowników deklaruje zadowolenie z temperatury.