Jak zrobić dobrą broszurę/ulotkę

image

Wiele osób myli broszurę z prospektem i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu jedna z odmian broszury może wyglądać jak "książka", której kartki są zszyte razem. Ale jest to raczej wyjątek od reguły. Główną cechą charakterystyczną książeczki jest brak jakichkolwiek "zszywek". Jego strony są "poukładane" przez składanie.

Najprostszym przykładem jest tzw. Eurobooklet (lub ulotka). Jest to kartka papieru A4 zorientowana poziomo z dwoma pionowymi liniami zagięcia, co daje sześć stron.

Nie jest trudno zrozumieć, że samodzielnie stworzyć układ drukowanych materiałów tego rodzaju nie jest skomplikowane w ogóle. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić książeczkę własnymi rękami.

Ważne jest, aby zrozumieć, że broszura obejmuje nie tylko dużą ilość tekstu strukturalnego, ale także kolorowy design - obfitość ilustracji i (jako opcja) nie neutralne tło. Dlatego optymalnymi podstawowymi programami do pracy będą edytory graficzne - Adobe Illustrator, Adobe InDesign, CorelDRAW lub Photoshop.

Jeśli nie ma czasu lub ochoty na naukę poważnych programów, można zadowolić się Paintbrushem, który jest zawarty w podstawowym Windowsie każdej generacji.

Jeśli zamierzasz zrobić broszurę z papieru o standardowym rozmiarze A4, nie zapomnij określić rozmiaru arkusza w edytorze graficznym i wskazać jego orientacji poziomej.

Ale jest jeszcze łatwiej: możesz stworzyć układ broszury w programie Word. Aby to zrobić, musisz najpierw zmienić orientację arkusza z pionowej na poziomą. Ścieżka jest następująca: "Plik" - "Ustawienia strony". Otwierające się okno dość wyraźnie prezentuje możliwość zmiany orientacji. Po obróceniu arkusza w poziomie należy ustawić liczbę kolumn (specjalny "przycisk" na panelu sterowania programu Word). Powinno być ich trzech. Następnie wpisujesz potrzebny tekst i ozdabiasz go odpowiednimi obrazkami. Takie podejście jest możliwe, jeśli zamierzasz wydrukować swoją broszurę na drukarce. Ale pliki utworzone w Wordzie nie będą działać dla drukarek.

Ponieważ książeczka powinna być zaprojektowana dwustronnie, należy wykonać dwa układy (po jednej stronie rozkładówki).

Druk broszur jest kwestią Twojego osobistego wyboru. Wymagany nakład można wydrukować samodzielnie na kolorowej drukarce lub oddać gotowy layout do dowolnej firmy poligraficznej.