DRUK OFFSETOWY WIZYTÓWEK

image

W artykule omówiono cechy druku offsetowego, jego rodzaje, rodzaje farb używanych w pracy. Ponadto w artykule omówiono zastosowanie druku offsetowego w produkcji wizytówek, zalety i wady tego typu druku do produkcji wizytówek. Artykuł zawiera również wskazówki, jak zaoszczędzić na wykonaniu wizytówek metodą druku offsetowego.

Cechy charakterystyczne druku offsetowego

Druk offsetowy występuje w dwóch odmianach: z podawaniem papieru arkuszowego i rolowego.

W przypadku papieru arkuszowego do maszyny drukarskiej podawane są pojedyncze arkusze. W zależności od potrzeb drukarskich formaty maszyn offsetowych mogą się różnić. Maszyny te są odpowiednie dla małych serii. Podawanie arkuszy jest również pożądane, gdy wymagana jest bardzo wysoka jakość druku.

W przypadku podawania z roli, papier jest podawany do maszyny z roli i cięty na pojedyncze arkusze po wydrukowaniu materiału. Offset rolowy jest stosowany, gdy wymagany jest duży nakład. Rozmiar używanego papieru zależy od rozmiaru urządzenia.

Przygotowanie do druku offsetowego jest czasochłonne i składa się z kilku etapów. Na etapie przygotowania do druku składany jest layout, płyty są drukowane i naświetlane. Regulacja sprzętu jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem, podczas którego przez maszynę przepuszczane są arkusze papieru. Takie dostosowanie sprzętu ma znaczący wpływ na koszt druku w przypadku, gdy wymagany jest mały nakład, gdyż koszt papieru przeznaczonego na dostosowanie stanowi znaczną część kosztu całej pracy. 

Farba do druku offsetowego

Do druku offsetowego mogą być stosowane różne rodzaje farb. W druku offsetowym stosuje się farbę transparentną. Wyjątkiem jest złoty i srebrny atrament. Maksymalny stopień połysku nadaje produktowi drukowanemu farba z połyskiem, która zawiera koncentrację lakieru. Suszenie takich tuszy jest przeciwwskazane, ponieważ tracą one połysk.

Druk z roli na rolę wykorzystuje termoutwardzalny tusz, który schnie, gdy papier przechodzi przez komorę grzewczą.

Złoty i srebrny tusz ma metaliczny efekt dzięki obecności w nim pyłu metalicznego. Jedyną wadą tej farby jest to, że może się ścierać, gdy jest nakładana w grubych warstwach. W celu ochrony lakieru z efektem metalicznym, na powierzchnię nakładany jest lakier. 

Farba fluorescencyjna jest najbardziej niestabilna i dlatego miesza się ją z innymi kolorami. Farba ta ma intensywny kolor i jest przyjazna dla środowiska, ale wymaga długiego czasu schnięcia.

Druk offsetowy w produkcji wizytówek

Jakość druku, który może być wykonany w krótkim czasie jest kluczem do sukcesu w produkcji wizytówek. Druk offsetowy ma pewne wady, takie jak znaczny koszt czasu na przygotowanie przed drukiem, ale wysoka jakość druku, który zapewnia offset, więcej niż rekompensuje to. Kolejną zaletą druku offsetowego jest możliwość uzyskania dużej ilości materiału w krótkim czasie. Wraz ze wzrostem liczby wydruków, koszt jednej kopii będzie malał. Druk offsetowy w produkcji wizytówek ma bardzo szerokie zastosowanie. 

Nawet jeśli wizytówką jest obraz o wysokiej jakości, np. fotografia, druk offsetowy może łatwo rozwiązać ten problem. Obrazy w druku offsetowym uzyskuje się bez wad, zgodnie z parametrami określonymi przez projekt wizytówki.  Druk małoformatowy stosowany jest przy produkcji wizytówek. Zaletą druku offsetowego jest to, że wysoka jakość obrazu nie zależy od formatu, jak np. w przypadku druku cyfrowego, w którym zniekształcenia obrazu przy zmianie formatu mogą być bardzo znaczące.

Wizytówki wykonane metodą druku offsetowego są ekonomiczne, wysokiej jakości, dokładnie odwzorowują najmniejsze szczegóły, co może być istotne przy produkcji wizytówek dla zawodów kreatywnych.

W przypadku wizytówek offsetowych farba drukarska jest nanoszona w oddzielnej kabinie.

Druk offsetowy pozwala na produkcję wizytówek w dużych ilościach, gdyż mały nakład przy druku offsetowym jest ekonomicznie niecelowy. Na początku produkowane są zdjęcia, klisze drukarskie do wizytówek oraz przeprowadzane jest usuwanie błędów z offsetowej maszyny drukarskiej. Dużo czasu poświęca się na obróbkę po druku wizytówki: cięcie, składanie, hot stamping, laminowanie i wiele innych.

Zaletą druku offsetowego wizytówek jest niski koszt wizytówek przy dużych nakładach. Metodą druku offsetowego wizytówki mogą być wykonane z napisem złotym lub srebrnym, na papierze autorskim oraz na papierze zwykłym.

Wadą druku offsetowego jest to, że wymaga on znacznego nakładu czasu. Niemożliwe jest przeprowadzenie pilnej produkcji wizytówek za pomocą druku offsetowego. Kolejną wadą jest to, że maszyny offsetowe są bardzo drogie. Gęsty papier, na którym wykonuje się wizytówki, może uszkodzić delikatny sprzęt, dlatego niektóre drukarnie odmawiają drukowania wizytówek na grubym papierze.

Pomimo pewnych wad, które istnieją, druk offsetowy jest najbardziej pożądanym sposobem drukowania wizytówek. Druk offsetowy jest najlepszym wyborem, jeśli potrzebujesz dużej liczby wizytówek. W tym przypadku możliwe jest zamówienie wizytówek wspólnie z kolegami, co pozwala zaoszczędzić na druku w przypadku zastosowania klasycznej triady kolorów. W takim przypadku drukowanie odbywa się na pojedynczym arkuszu drukarskim. Na cenę wpływa obecność farby z efektem metalicznym w prasie offsetowej, ponieważ wpływa ona na koszt pracy ze względu na to, że wymaga drugiego przejścia przez maszynę drukarską. Rzadkie kolory są trudne do odtworzenia na offsecie i jeśli mają być użyte na wizytówce, lepiej wybrać inną metodę druku, ponieważ odchylenie od farb może spowodować zupełnie nieoczekiwany kolor w rezultacie.