Folia w produkcji wizytówek

image

Ten artykuł omawia zalety i wady takiej metody projektowania wizytówek jak folia. Artykuł zawiera również krótką charakterystykę technologii foliowania, wyjaśnia szereg trudności, które mogą pojawić się podczas tego zabiegu.

Wizytówki z foliowaniem są bardzo podobne do wizytówek z tłoczeniem. Foliowanie odbywa się na gładkim papierze, dlatego do produkcji wizytówek z folią często używa się papieru powlekanego. W przeciwieństwie do wizytówek z tłoczeniem, wizytówki z folią mają przystępną cenę. W porównaniu z wizytówkami tłoczonymi, ich koszt jest tańszy o ponad połowę. Wizytówki foliowe mają również tę zaletę, że mogą być wykonane operatywnie. Z gotowym layoutem wizytówki z folią można wykonać dosłownie w godzinę, podczas gdy tłoczenie trwa ponad 14 dni.

Druk offsetowy ma bardzo szerokie możliwości zastosowania na wizytówkach oryginalnych i stylowych zdjęć, ale nawet ona nie jest w stanie stworzyć wielu obiektów poligraficznych. Jednym z takich efektów są złote lub srebrne napisy. Maszyny drukarskie nie mają możliwości naniesienia na wizytówkę złotego lub srebrnego napisu czy logo. Do tworzenia takich napisów lub logotypów można wykorzystać metodę foliowania, która nadaje napisom na wizytówce szlachetny połysk.

Technologia folii

Foliowanie to technologia, dzięki której można tworzyć wizytówki z napisami w kolorze złotym i srebrnym. W tym przypadku technologia foliowania jest tak prosta, że można ją wykonać niemalże w domu. Nazwa tej technologii pochodzi od tego, że głównym materiałem eksploatacyjnym jest folia.

Do wykonania foliowania niezbędny jest laminator z gorącymi wałkami. Do foliowania używa się specjalnej folii, która jest pokryta warstwą kleju. Wielu producentów folii oferuje różne kolory folii, dzięki czemu można tworzyć napisy o niemal dowolnym kolorze i fakturze.

Technologia foliowania rozpoczyna się od etapu przygotowawczego, podczas którego projektowany jest układ graficzny wizytówki, drukowane są wykroje. Drukowanie wykrojów odbywa się za pomocą drukarki laserowej, kopiarki lub innego urządzenia drukującego, które działają w oparciu o barwnik proszkowy.

Na zadrukowanych wykrojach z tylną stroną samoprzylepnej folii jest nakładana. Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli w układzie stosuje się folie o różnych kolorach, ponieważ kolorowe elementy mogą się przemieszczać. Detale z przesuniętymi kawałkami folii są odrzucane. Aby tego uniknąć stosuje się laminowanie etapami, ale ta metoda foliowania ma wadę - znaczny wzrost produkcji wizytówek. W przypadku, gdy chcemy okleić folią niewielką powierzchnię maszyny, możemy użyć małego kawałka folii zamiast całego arkusza. Na powierzchni wizytówki, kawałek folii jest przymocowany do zwykłego białego papieru.

Ostatnim etapem wykonania wizytówki foliowej jest laminowanie. Proces laminacji polega na przepuszczeniu elementu z wizytówką przez laminator. Po ostygnięciu wizytówki można jej używać.

Zalety i wady foliowania

Foliowanie jest alternatywną metodą wykonywania wizytówek w stosunku do tłoczenia. Istotą foliowania jest proces spiekania toneru urządzenia drukującego z metalizowaną folią w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury na obrabiany przedmiot. W przeciwieństwie do procedury tłoczenia, na rewersie wizytówki nie widać żadnych śladów po kliszy. Technologia ta nie może być stosowana na papierze fakturowanym, gdyż w zagłębieniach takiego papieru toner nie może spiekać się z folią. Foliowanie laserowe ma też inne wady - w przypadku stosowania folii o różnych kolorach trudno jest uzyskać ich wyrównanie. W tym przypadku opcjonalnie można zastosować folie nakładające się na siebie w różnych kolorach.

W foliowaniu nie można uzyskać kolorów złożonych, można stosować tylko kolory standardowe w folii błyszczącej, holograficznej lub matowej.

Zaletą foliowania jest to, że nie ma potrzeby produkowania drogiej folii przeciwnej. Za pomocą folii można wykonać nawet pojedynczy element. Składanie folii odbywa się w krótkim czasie. Przeprowadzenie foliowania nie wymaga specjalnych umiejętności. Dzięki wyposażeniu, foliowanie może być wykonywane przez każdego. Sprzęt do foliowania jest nie tylko profesjonalny, ale również w lekkiej wersji biurowej, która ma przystępną cenę.

Powlekanie folią ma pewne wady. Do produkcji wizytówek za pomocą folii musi być laminator z gorącymi wałkami. Temperatura i prędkość przesuwu rolki może się różnić w zależności od tego, jaki papier i folia są używane do produkcji wizytówek. Ponadto, foliowanie nie jest możliwe bez drukarki laserowej lub kopiarki, która używa sproszkowanego tonera. Foliowanie jest możliwe tylko na gładkim papierze, którego format odpowiada drukarce lub kopiarce, na której wykonano blankiet. Folia do hot stampingu nie nadaje się do foliowania. Do foliowania potrzebna jest specjalna folia, która nie jest droga, ale nawet na profesjonalnych maszynach laminujących folia daje wysoki procent defektów z powodu strzępienia. Wysokiej jakości folia posiada stabilną warstwę klejącą, która dobrze łączy się z tonerem. Folia jest dostępna w ponad 30 różnych kolorach.

Dobrej jakości foliowanie można uzyskać tylko na gładkim papierze. Papier teksturowany nie nadaje się do tego celu. Ponadto, aby uzyskać dobrą jakość folii, lepiej jest stosować papier zalecany przez producentów folii.